Žili šťastne, až kým nezomreli. Naozaj? Je možné žiť šťastne po celý život? Čo je to šťastie? Je reálne ho dosiahnuť?

Z honby za šťastím sa v dnešnej dobe stal veľmi dobre zarábajúci biznis. Obrovské odvetvie podnikania s pozitívnym myslením a šťastím zarába približne 11 miliárd dolárov ročne. Jeho hlavnou náplňou je vytvoriť  predstavu, že šťastie je reálny cieľ.

Naháňanie šťastia je americký koncept, ktorý sa exportuje do zvyšku sveta. Hľadanie šťastia je skutočne jedným z „neodňateľných práv“ občanov USA. Bohužiaľ tento prístup pomohol vytvoriť očakávania, ktoré skutočný život tvrdohlavo odmieta naplniť. 

Vedci v tom majú jasno

Vedci tvrdia, že ľudia nie sú stavaní na to, aby boli neustále šťastní, ale predovšetkým na to, aby napĺňali svoje základné životné potreby. S trochou nadsázky sa dá povedať, že sme stvorení na to, aby sme prežívali a rozmnožovali sa.

Z nejakého nevysvetliteľného dôvodu sme nadobudli pocit, že evolúcia urobila zásadnú chybu a negatívne emócie nám pridala omylom. Neuvedomujeme si však, že aj emócie ako úzkosť a strach nám pomáhajú prežiť – dokážu nám totižto pomôcť v riskantných alebo beznádejných situáciách.

Je teda šťastie po celý život reálna méta? Z výskumov vyplýva nasledovné: aj keď sú uspokojené všetky naše materiálne a biologické potreby, stav trvalého šťastia zostane naďalej len teoretickým a nepolapiteľným cieľom.

Šťastie je ľudský konštrukt, abstraktná myšlienka bez ekvivalentu v skutočnej ľudskej skúsenosti. Trvalé šťastie nemá biologický základ. Dokonca si dovolím tvrdiť, že NAŠŤASTIE nie sme stavaní tak, aby sme boli šťastní celý život. Prečo? 

šťastie, balóny

Evolúcia

Ľudia nie sú navrhnutí tak, aby boli neustále šťastní alebo dokonca spokojní. Stav spokojnosti je od prírody vyslovene nežiadúci, pretože by to znížilo našu opatrnosť pred možnými hrozbami okolia.

Skutočnosť, že vývoj uprednostnil vznik veľkého frontálneho laloku v mozgu (ktorý nám poskytuje vynikajúce výkonné a analytické schopnosti) pred prirodzenou schopnosťou byť šťastní, nám veľa hovorí o prioritách prírody.

Príroda od nás chce, aby sme sa rozmnožovali a prežívali. Ale ak mám depresiu, nedokážem ani jedno. Ide príroda proti sebe?

Odborníci v tejto oblasti tvrdia, že úzkosť a depresia sú obrannými reakciami, ktoré nás majú nabudiť a pomôcť jedincovi vymaniť sa z rizikovej situácie. 

Tieto emócie nám pomáhajú čeliť nepriaznivým podmienkam a hľadať zmenu (dlhodobá depresia a úzkosť bez zjavného podnetu však samozrejme patrí medzi ochorenia, ktoré je potrebné liečiť). 

evolúcia, šťastie

Môže za to cirkev?

Súčasné odvetvie pozitívneho myslenia má čiastočne korene v kresťanských morálnych zákonoch, z ktorých mnohé nám hovoria, že existuje dôvod akéhokoľvek nešťastia, ktoré zažívame.

Toto je podľa nich spôsobené našimi morálnymi nedostatkami, sebectvom a materializmom. Riešením, je podľa cirkvi, stav skutočnej psychologickej rovnováhy prostredníctvom vzdania sa svojich potrieb a zadržiavania túžby.

V skutočnosti sa tieto stratégie len snažia nájsť liek na našu vrodenú neschopnosť neustále si užívať život, a preto by sme sa mali zmieriť s vedomím, že nešťastie nie je naša vina. Je to chyba nášho prirodzeného dizajnu. Je to v našom pláne.

viera, cirkev

Naše emócie sú zmiešané, chaotické a niekedy protirečivé, rovnako ako všetko ostatné v našich životoch. Výskum ukázal, že pozitívne a negatívne emócie môžu v mozgu existovať relatívne nezávisle od seba. Tento model ukazuje, že pravá hemisféra prednostne spracováva negatívne emócie, zatiaľ čo pozitívne emócie rieši ľavá hemisféra.

Je preto potrebné pripomenúť, že nie sme navrhnutí tak, aby sme boli neustále šťastní. Je úplne prirodzené, že sa v našich životoch striedajú emócie, aj keď pre nás môžu byť nepohodlné. Pomáhajú nám v ďalšom raste a učia nás fungovať vo svete, kde nič nie je isté a trvalé. 

Pridaj komentár