O tom, že žijeme rýchlu dobu, v ktorej sa očakávajú výsledky takmer okamžite, vie každý. Ruku na srdce, asi každý z nás už zažil situáciu, kedy musel odložiť spánok bokom a dokončiť zvolenú úlohu. Pre študentov a podnikateľov nie je nič výnimočné zostať celú noc hore a pracovať. Dokonca sú situácie, kedy nemáme na výber a musíme zostať bdelí, pretože to okolnosti vyžadujú (nutnosť ísť s príbuzným na pohotovosť, choroba dieťaťa a mnoho iného). Každý z nás tuší, že nespavosť nie je asi najzdravší spôsob života. Aké sú však závery vedcov? Aký dopad má na naše telo 24-hodín bez spánku?

Neurovedci z Nórska pozorne sledovali možné následky nedostatku spánku na naše zdravie a výsledky len potvrdzujú naše zlé tušenie. V štúdii sledovali efekt nedostatku spánku na zdravie mozgu 21 zdravých mladých mužov. 

(Výsledky spánkovej deprivácie sa skúmali pomocou DTI testov – Diffusion Tensor Imaging. Jedná sa o neuro-zobrazovaciu techniku založenú na MRI, ktorá umožňuje vyšetrenie bielej hmoty v mozgu.)

Dobrovoľníci boli 23 hodín bez spánku a počas štúdie nemali dovolené konzumovať alkohol, kofeín, nikotín a pred skenovaním nemohli nič jesť. Z výsledkov štúdie vyplýva, že vplyvom nedostatku spánku dochádza k zmenám v štruktúre mozgu.

(Štúdia poukázala na „významné“ zmeny bielej hmoty v mozgu po noci bez spánku, pričom sa zistilo, že nedostatok spánku súvisí s rozšírenou frakčnou anizotropiou – zhoršenie konektivity  mozgu.)

Môžem tomu zabrániť?

Je však toto poškodenie trvalé? Výsledky štúdie ukazujú, že v prípade, ak sa situácia s nedostatkom spánku neopakuje často, náš mozog by mal byť schopný zmeny opäť opraviť. Avšak v prípade, ak je nedostatok spánku pravidelný, zmeny môžu byť trvalé. U 2 z testovaných mužov dokonca nedošlo k zmenám v štruktúre mozgu, čo sa dá vysvetliť tým, že každý organizmus je jedinečný a u týchto jedincov môžu existovať ochranné systémy mozgu, ktoré poškodeniu zabránili.

Výskumy nedostatku spánku v súčasnej dobe začínajú prinášať mnohé šokujúce zistenia:

Ukázalo sa, že nespavosť narúša naše gény. Začiatkom minulého roka vedci v Taliansku zistili, že mozog doslova je  sám seba v prípade, keď nemá dostatok spánku.

Nespavosť spôsobuje problémy pri rozhodovaní a vedie ku konzumácii vyššieho počtu kalórií. Nedostatok spánku tiež môže urýchľovať priebeh Alzheimerovej choroby a znižovať funkciu imunitného systému.

Ako si môžete všimnúť, spánok sa stáva predmetom mnohých výskumných štúdií, ktoré odhaľujú nové informácie o jeho dôležitosti. Postupne vám budeme prinášať nové štúdie z tejto oblasti, ktoré nám pomáhajú pochopiť fungovanie dômyselného „počítača na našom krku”. 

________________________
LINK NA ŠTÚDIU:
Widespread Changes in White Matter Microstructure after a Day of Waking and Sleep Deprivation. Torbjørn Elvsåshagen a kolektív. 2015

Pridaj komentár