Kvalitné psychické zdravie sa v súčasnosti pomaly (s dôrazom na slove pomaly) dostáva do centra pozornosti spoločnosti. Psychické zdravie nezahŕňa len skoré rozpoznanie príznakov vážnejších duševných ochorení. Zameriava sa tiež na udržanie psychického stavu, ktorý nám umožní prežívať náš život naplno a bez väčších prekážok.

A presne o tom je náš dnešný rozhovor. Dozviete sa v ňom praktické rady, ako si udržať „čistú hlavu“, ako bojovať s úzkosťou či stresom a mnoho iného.

O tom, ako sa vysporiadať s nástrahami života z pohľadu psychiky nám porozprával Michal Drienik – mladý, úspešný spisovateľ, autor dvoch kníh a osobný tréner.

Instagram – Michal Drienik

Aké sú Vaše skúsenosti s pocitmi nepohody?

Pocity nepohody som zažíval kedysi príliš často a zaujímavé na tom je, že som si to v tom období ani len neuvedomoval. Zvykol som si, ako väčšina ľudí v dnešnom svete. To je ako keď si napustíte vaňu horúcou vodou a vchádzate do nej.

Z počiatku sa vám tam ide ťažko a je to miestami aj nepríjemné, pretože ste to prehnali s teplotou vody. Predsa nebudete čakať, kým voda schladne, chcete ten moment zažiť hneď teraz, tak sa celý ponoríte. Ubehne 30 sekúnd a tento stav nepohody už nevnímate. Zvykli ste si.

Takto je to aj s našimi pocitmi. Ak ľudia denne žijú v strese alebo v negatívnych pocitoch, tak sa tomu prispôsobia a stáva sa to ich návykom, ktorý už tak veľmi nedokážu vnímať. Samozrejme, osoba vždy vo svojom vnútri tuší, že niečo nie je v poriadku a že by si predsa zaslúžila viac oddychu a pohody vo svojom živote.

Ako som osobnostne rástol a venoval sa viac pocitom, meditáciám a emóciám, tak som si začal stavy nepohody všímať, ďalej s nimi pracovať, až som sa dostal do bodu tam, kde som teraz. Dokážem si uvedomiť, že niečo nie je v poriadku, lebo moje telo mi to dá vedieť a postupne s tým dokážem ďalej pracovať.

Instagram – Michal Drienik

Máte overené techniky, ktoré Vám pomáhajú?

Pre mňa je prvým krokom si uvedomiť, že sa necítim voľný, slobodný. Dýcham plytko a nie hlboko, pociťujem tlak a celkový stav nepohody.
Dal som si za cieľ, že sa chcem čo najčastejšie cítiť dobre. Predsa máme dve možnosti v živote, buď sa budem cítiť dobre alebo zle.

Začnem sa pýtať samého seba: „Čo mi spôsobuje stres? Čo mi chcelo telo povedať? Čo by som mal odložiť, kde by som mal spomaliť?“ 

Ako iste veľa ľudí vie, tak pocity sú väčšinou odrazom našich myšlienok. Ak myslím na niečo negatívne, tak sa prirodzene budem cítiť negatívne. Viem, že musím zmeniť svoje zameranie myšlienok a nejakým spôsobom sa povzniesť nad danú situáciu.

Samozrejme, niekedy je to veľmi obtiažne a až by som povedal, že skoro nemožné, avšak vždy sa dá zmeniť aspoň trochu emočné naladenie. Keď má človek hlboké úzkostné stavy, tak je prirodzené, že nedokáže okamžite zmeniť svoje pocity na úplne šťastie. Všetko je postupná práca a vývoj.

Taktiež zbožňujem meditovanie, vďaka ktorému som počas dňa omnoho viac v kľude a menej vecí ma dokáže rozhádzať. Vyčistím si myseľ od myšlienok a moje pocity sa urovnajú.

Čo si myslíte o súčasnom stave mentálneho zdravia na Slovensku?

Podľa mňa je to bieda, ale to znie príliš pesimisticky. Som rád, že sa ľudia na Slovensku menia, prebúdzajú a uvedomujú si stále viacej faktov.
Veľkou chybou je, že sa na základných školách neučí správne myslenie, vplyv myšlienok na pocity a náš život a napríklad meditovanie, ktoré nám pomáha zvládať každodenný stres z pracovného života. Ľudia by sa mali viacej zaujímať o stav svojho bytia, svoje myslenie, svoje fyzické zdravie a o správanie voči planéte na ktorej žijeme.

S akými otázkami sa najčastejšie stretávate?

Najviac ľudí sa zaujíma o svoje pocity a pýtajú sa, prečo ich majú. Najčastejšie sa to deje, keď si niekto začne všímať svoje myšlienky a začína vedome žiť a zmýšľať.

Veľa ľudí niekde kráča a popri tom vedú rozhovor vo svojej hlave s „nejakým hlasom“ (nemyslím tým duševné ochorenie) a ani si neuvedomujú, že si prehadzujú jednu myšlienku za druhou, že premýšľajú nad negatívnou situáciou z minulosti, alebo že sa trápia nejakou nepríjemnou predstavou o budúcnosti. 

Instagram – Michal Drienik

Často krát sa ma ľudia pýtajú, prečo majú také myšlienky, aké majú alebo prečo z toho vznikajú také pocity, aké majú. Keď ale niekomu, kto sa reálne zaujíma, dokážeme všetko dopodrobna vysvetliť, tak začína osoba sama so sebou krásne pracovať a vnútorne napredovať.

Predsa aký som v mojom vnútri, taký je môj svet navôkol. Vnímam veci, na ktoré zameriavam pozornosť. Sústredím sa na zlé správy z novín, tak si takýchto správ budem všímať stále viacej a budú mi naháňať stále väčšiu hrôzu, až „prepadnem“ do takého pohľadu, že tieto hrozby budem očakávať pomaly na každom rohu.

Určuje sebavedomie náš psychický stav?

Hovorí sa „Radšej byť prehnane sebavedomý, ako si vôbec neveriť.“
A je to pravda, nemyslíte? Čo v živote dosiahnem, pokiaľ si neverím?
Ak sa budem napĺňať myšlienkami neúspechu, zhadzovať sám seba, porovnávať sa s druhými a poukazovať na moje vlastné nezdary, tak mi nikdy vlastné sebavedomie nestúpne.

Musíme pochopiť, že slová, ktoré si rozprávame, majú na našu psychiku a naše sebavedomie obrovský vplyv. Ale ak sa naučíme dať sa do pohody a myslieť viac na úspech, než na neúspech, tak sa nám naše ciele dosahujú omnoho ľahšie. Vždy je to o našej pozornosti a o našich každodenných myšlienkach a činoch.

Michal, veľmi pekne ďakujeme za príjemný rozhovor a skvelú spoluprácu.

Ak máte záujem získať s nami trošku osobnejší kontakt, prihláste sa na odber noviniek prostredníctvom tohto odkazu. Vytvárame náš obsah na mieru naším čitateľom a preto budeme veľmi radi, ak sa pridáte.

#citimtedasom

Pridaj komentár