Azda každý sa občas cíti smutný. Tieto pocity nie sú nikomu cudzie a sú prirodzené. Lenže ak pocity veľkého smútku pretrvávajú dlhšiu dobu (po dobu dlhšiu ako dva, tri týždne), môže to znamenať, že sa u človeka rozvíja klinická depresia.

Klinická depresia je obdobie smútku, podráždenosti alebo nízkej motivácie, ktoré je dostatočne závažné na to, aby negatívne ovplyvnilo život človeka. Depresia nie je znakom slabosti a nie je ani vadou charakteru. Depresia je ako každé iné ochorenie, s ktorým sa človek stretne a našťastie je liečiteľné.

Aké má depresia príznaky?

Najčastejšie príznaky depresie sú smutná alebo podráždená nálada, strata záujmov o všetky alebo väčšinu aktivít, ktoré osoba predtým rada vykonávala. Pacienti môžu tiež pociťovať vinu aj napriek tomu, že neurobili nič zlé. Môžu sa tiež cítiť bezcenní, ich situácia sa môže javiť ako beznádejná alebo majú opakujúce sa myšlienky, že chcú zomrieť alebo si ublížiť.

Depresia môže byť niekedy spojená aj s fyzickými príznakmi, ako napríklad:

  • Únava,
  • Problémy so spánkom, najmä skoré ranné prebudenie,
  • Naopak aj príliš veľa spánku,
  • Bolesť hlavy,
  • Svalové kŕče,
  • Problémy s trávením (napríklad bolesti žalúdka, hnačka, zápcha ).

Toto ochorenie môže zhoršiť aj mnoho ďalších zdravotných problémov, najmä tých, ktoré spôsobujú chronickú bolesť . Niektorí jedinci s depresiou zažívajú zvýšenie alebo zníženie chuti do jedla, čo môže viesť k podstatnej strate alebo prírastku na váhe.

depresia
Ak sa nepristúpi k liečbe, príznaky depresie môžu mať negatívny vplyv na bežné činnosti, vzťahy a kariéru pacienta. Zdroj obrázku: unsplash.com

Ako môže depresia ovplyvniť náš každodenný život?

Ak sa nepristúpi k liečbe, príznaky depresie môžu mať negatívny vplyv na bežné činnosti, vzťahy a kariéru pacienta. Depresívni ľudia majú často problémy s koncentráciou a rozhodovaním. Môžu sa prestať zúčastňovať na aktivitách, ktoré sa im predtým páčili. Môžu prestať tráviť čas so svojimi blízkymi. A môže sa objaviť aj strata záujmu o sex. V závažných prípadoch sa môžu jedinci pokúsiť o samovraždu.

Depresia sa môže vyvinúť u každého, všeobecne sa však predpokladá, že depresia v rodine je rizikovým faktorom. Ženy majú dvakrát vyššiu pravdepodobnosť výskytu tohto ochorenia ako muži. Ako často sa depresia vyskytuje je veľmi ťažké určiť, pretože príznaky tohto ochorenia sa môžu do istej miery líšiť v závislosti od pohlavia, veku a etnického pôvodu.

Prečo vzniká?

Aj keď nie je jasné, čo konkrétne spôsobuje depresiu, všeobecne akceptovanou teóriou je zmena štruktúry a chémie mozgu. U depresívnych ľudí sa hladina mozgových prenášačov (neurotransmiterov) dostáva mimo rovnováhy. Medzi možné príčiny radíme nadužívanie alkoholu alebo návykových látok, hormonálne alebo sezónne zmeny, traumatické udalosti (zneužívania alebo strata milovanej osoby, prípadne iné veľmi traumatické udalosti ako napríklad strata zamestnania).

Sezónna depresia

Pocity úzkosti a depresie môžu byť intenzívnejšie v určitom ročnom období. Takýto typ poruchy nálady sa nazýva  sezónna afektívna porucha. Aj keď sa toto ochorenie môže vyskytnúť v ktoromkoľvek ročnom období, je najpravdepodobnejšie, že sa vyskytne na jeseň a v zime, keď je denné svetlo výrazne kratšie. O tomto ochorení sme písali samostatný článok.

Popôrodná depresia

Odhaduje sa, že mierna popôrodná depresia či úzkosť postihuje až 75% prvorodičiek. Viac ako 10% týchto žien pociťuje závažnejší a pretrvávajúci smútok, aj keď je ich dieťa zdravé. Pri popôrodnej depresii však môže byť blaho dieťaťa ohrozené, pretože depresívna matka môže mať problémy so starostlivosťou o svoje dieťa.

Depresia u detí

Odhaduje sa, že rôzne závažná depresia postihuje 2% detí, ktoré sú na základnej škole a asi 10% dospievajúcich. Toto ochorenie môže narušiť priateľstvá dieťaťa a drasticky znížiť ich výkon. Mnohé z týchto príznakov sú podobné príznakom u dospelých, ale u detí býva častokrát ťažšie diagnostikovaná. Deti môžu mať tendenciu vrátiť sa k správaniu, ktoré už neprislúcha ich veku (regresia), môžu sa cítiť nahnevane a môžu začať vykonávať rizikové správanie (pitie alkoholu, fajčenie, či užívanie drog).

Rozhovor o emóciách, správaní a každodenných činnostiach môže odborníkom v oblasti duševného zdravia pomôcť posúdiť závažnosť a typ depresie, ktorú osoba prežíva. Zdroj obrázku: unsplash.com

Diagnostika depresie

Špecifický krvný test, ktorý by odhalil depresiu, bohužiaľ, neexistuje. Preto sa na určenie diagnózy tohto stavu používa opis príznakov postihnutého. Medzi ďalšie informácie, ktoré môžu pomôcť diagnostikovať toto ochorenie patria informácie o rodine, o predchádzajúcich ochoreniach, o užívaní návykových látok a informácie o prekonaných traumách. 

Porozumenie rodinnej anamnéze a histórii duševného zdravia jedinca môže pomôcť určiť zdroj problému. Rozhovor o emóciách, správaní a každodenných činnostiach môže odborníkom v oblasti duševného zdravia pomôcť posúdiť závažnosť a typ depresie, ktorú osoba prežíva.

Depresia verzus úzkosť

Je tiež dôležité, aby si široká verejnosť nemýlila veľmi zaužívaný pojem „depka“ so skutočnou klinickou depresiou. To, čo sa bežne označuje, ako depresia je v skutočnosti úzkosť. O tom, ako sa úzkosť prejavuje sme napísali článok Úzkosť: Čo to je a ako na ňu vyzrieť.

Lieky na depresiu

Mnohé antidepresíva sú veľmi účinné na liečbu depresie. Tieto lieky ovplyvňujú hladinu chemických látok v mozgu, ako je napríklad serotonín a dopamín. Dostavenie sa pozitívneho účinku týchto liekov môže trvať niekoľko týždňov, preto je dôležité byť pri ich užívaní precízny a trpezlivý. Štúdie ukazujú, že ľudia trpiaci depresiou majú tendenciu sa zlepšovať rýchlejšie, keď sú liečení kombináciou psychoterapie a liekov v porovnaní s liečbou samotnými liekmi alebo terapiou.

Je veľmi dôležité si uvedomiť, že depresia je choroba ako každá iná. Je vhodné vyhľadať pomoc odborníka čo najskôr, pretože nikto si nezaslúži trpieť a prežívať dlhodobé negatívne pocity.

Ak máte záujem získať s nami trošku osobnejší kontakt, prihláste sa na odber noviniek prostredníctvom tohto odkazu. Vytvárame náš obsah na mieru naším čitateľom a preto budeme veľmi radi, ak sa pridáte.

#citimtedasom

1 thought on “Depresia: všetko, čo o nej potrebujete vedieť

Pridaj komentár