Nový rok prináša možnosť stanoviť si ciele, ktoré túžime dosiahnuť. Pozná to azda každý z nás. Prvé dni v roku sa cítime odhodlaní niečo zmeniť a začať nový život. Tieto zmeny však väčšinou trvajú len veľmi krátko. Veľké množstvo ľudí si dáva predsavzatia týkajúce sa chudnutia a diét. A práve tieto predsavzatia podkopávajú našu skutočnú snahu schudnúť a utvrdzujú nás v nezdravých pohľadoch na vlastné telo. Zle zvolenými predsavzatiami znižujeme šancu na úspešné chudnutie. Prečo je to tak?

Vianočné sviatky sa v súčasnej dobe prezentujú ako „hostina“, kde sa každý dobre naje. Pravá podstata sviatkov rezonuje len v kostoloch a v nábožensky založených rodinách. Ale i napriek tomu neraz pred sviatkami vyhlásime, že opäť priberieme a už dopredu si pre istotu naplánujeme nové chudnutie.

Marketing a média nás posúvajú smerom k nerealistickým očakávaniam s cieľom zarobiť a my si každý rok dávame predsavzatia, ktoré nás robia čoraz viac nešťastnými.

Kult dokonalého vzhľadu sa prezentuje v každej druhej reklame, nuž darmo, v tomto odvetví podnikania sa točia skutočne veľké peniaze. V prvom rade je potrebné si uvedomiť, že seba-obviňovaním ďaleko nezájdeme. Aj keď sa nám naša súčasná postava nemusí páčiť a cítime sa zle, je potrebné prijať skutočnosť takú, aká je.

Z psychologického hľadiska je potrebné myslieť na to, že ste v poriadku takí, akí ste. Výskumy ukazujú, že úspešné chudnutie (a teda aj udržateľné chudnutie) je možné až vtedy, keď prijmeme samého seba a začneme mať k sebe úctu.

Ako si zvoliť správne predsavzatia?

Z hľadiska predsavzatí je oveľa lepšie zvoliť si ciele, ktoré sú reálne a začať pomaly. Ak sa rozhodneme našu nadváhu riešiť 3x do dňa v posilňovni, rýchlo s tým aj skončíme.

Odporúčame začať postupne krátkymi prechádzkami a športovými aktivitami, ktoré vás budú baviť. Schudnúť nemusíte za mesiac ani za polroka – radšej si kilo za kilom budujte nový návyk, ktorý vám vydrží dlhšie ako pár dní po Silvestri.

chudnutie ako novoročné predsavzatie

Súčasný pohľad spoločnosti na ľudské telo je veľmi obmedzený. Máme vytvorenú predstavu dokonalého tela, do ktorej sa musíme všetci zmestiť. Je to však reálne? Tak ako máme rôznu farbu očí, či pleti, tak aj naše postavy sú rôzne. Dôležité je cítiť sa spokojný so sebou samým.

Ak naozaj túžime niečo na sebe zmeniť, nechajme aby nás viedli dobré pocity, nie tie negatívne. Všimnite si, že väčšina predsavzatí vzniká preto, lebo sa cítime hrozne a myslíme si, že keď zhodíme 3 kilá, náš život bude dokonalý. Ak si zvolíte cieľ dostať sa do formy a zistiť, čo naše telo dokáže, v tom prípade máte veľkú šancu, že predsavzatie splníte.

Schudnúť by nás nemal nútiť pocit hanby či znechutenia zo seba samého. Dávajte si tiež pozor, akým spôsobom sa so sebou samým rozprávate. Sme si najväčším sudcom a tak, ako sa sami so sebou rozprávame, by sme sa nerozprávali s nikým. Zapracujte na tom, tento proces je zdĺhavý, ale prináša trvalé výsledky.

Do roku 2020 vám prajeme, aby ste dokázali objaviť, kým skutočne ste.

Nezmeškajte najnovšie články a prihláste sa na odber nášho letáku TU.

Pridaj komentár